اجرای موسیقی سنتی در کرمانشاه همزمان با نیمه شعبان

استان پنجم - همزمان با اعیاد شعبانیه روزهای 9 و10 تیر‌ماه واحد موسیقی انجمن استان کنسرت سنتی را با حضور محمد‌رضا لطفی برگزار خواهد کرد. لازم بذکر است این کنسرت موسیقی در سالن انتظار اجرا میشود .


ن : داود امامی
ت : شنبه دهم تیر 1391
کودکان کرمانشاهی دوست ندارند شهربازی بروند!

در دنیای امروز وجود شهربازی های زیبا و مدرن و البته ایمن از شاخص های توسعه یافتگی است، اما استان کرمانشاه بعنوان یکی از کلانشهرهای کشور متاسفانه در این شاخص دچار عقب افتادگی است.به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، چند سال است که استاندار کرمانشاه دائما بر لزوم باز سازی شهربازی تاکید دارد و اینکه باید یک شهربازی جدید با وسایل بازی که جذابیت لازم را برای کودکان امروز داشته باشد در کرمانشاه داشته باشیم، اما اقدام عملی در راستای آن انجام نگرفته و تنها انتقادها  در جلسات مختلف باقی می ماند و بعد هم فراموشی. اما و اقعا چرا عزم جدی وجود ندارد.  مسئولین باید بدانند کودکان کرمانشاهی دوست ندارند به شهربازی بروند؟کامران ملکی عضو شورای شهر کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه شهربازی کرمانشاه دوم اردیبهشت سال 1368 راه اندازی شده است، گفت: این شهربازی اصلا در شان مردم شهری که ادعای مرکزیت غرب کشور را دارد، نیست.وی ادامه داد: شهربازی کرمانشاه 23 سال پیش در قراردادی 25 ساله به بخش خصوصی سپرده شد و اکنون ما برای انجام هر کاری در این شهربازی گرفتار این قرارداد هستیم که چند سال از آن باقی مانده است.وی ادامه داد: وسایل بازی این شهربازی به روز نیستند و باید بازنگری اساسی در خدمات دهی خود کند. درست  است د راین مجموعه چند وسیله جدیدی بکار گرفته شده اما باز هم جوابگو نیست و جذابیتی برای کودکان ندارد.این عضو شورای شهر کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه ساماندهی وضعیت شهربازی در دستور کار شورا و شهرداری است، گفت: مقرر شده اگر با طرف قرارداد شهربازی برای مدرن سازی آن به توافق نرسیم و مشکلات قانونی این طرح حل نشود، از طریق مناقصه  در مکان جدیدی شهربازی جدیدی احداث کنیم.ملکی یادآور شد: از نظر جغرافیایی مکان فعلی شهربازی کرمانشاه مناسب است، اما باید ساماندهی اساسی در آن انجام بگیرد.وی تصریح کرد: شهربازی مدرن با وسایل بازی جدید و به روز در جذب گردشگر نقش مهمی دارد، ضمن اینکه حق کودکان کرمانشاهی است که شهربازی خوبی در شهرشان داشته باشند.
مدیر عامل سازمان پارک ها و زیبا سازی شهر کرمانشاه  نیز چندی پیش از احداث شهربازی جدید کرمانشاه با مشارکت شهرداری و بخش خصوصی خبر داد.فرامرز رحمتی زاده اظهار داشت: عدم استاندارد سازی و رعایت مسائل ایمنی،تکراری بودن، استهلاک و فرسودگی و عدم به روز رسانی وسایل و دستگاه های موجود در شهربازی کنونی و نامناسب بودن محیط و بافت محوطه داخلی آن را علت اصلی نارضایتی شهروندان از شهربازی کنونی کرمانشاه بیان کرد.وی افزود: با توجه به مشکلات وکاستی های موجود، از آنجایی که مردم شهرداری را به عنوان متولی اصلی می شناسند، این سازمان موظف است نسبت به ایجاد مکان های تفریحی و تفرجگاهی و ایجاد امکانات شادی و نشاط برای شهروندان اقدام نماید.

رحمتی زاده ادامه داد: قرارداد شهربازی فعلی کرمانشاه در سنوات گذشته بسته شده و مشکلات حقوقی دارد و نمی توان نسبت به بهسازی و نوسازی آن اقدام نمود، تصمیم به ایجاد شهربازی جدید در مکانی دیگر گرفته شده است تا بتوانیم دغدغه ها را در خصوص ایجاد چنین مکان تفریحی پاسخ دهیم.مدیر عامل سازمان پارکها و زیباسازی شهر کرمانشاه با بیان اینکه مقدمات ایجاد شهربازی جدید با مشارکت شهرداری کرمانشاه و بخش خصوصی فراهم شده است، گفت: در حال حاضر محل ایجاد شهربازی در پارک شرقی طاقبستان مکان یابی شده است.وی ادامه داد: با توجه به جنگلی بودن این پارک، باید به شکلی نسبت به ساخت و راه ندازی شهربازی در محل اقدام شود که با کمترین خسارت به پارک و درختان آن، از فضای موجود بیشترین استفاده شود و مکانی تفریحی و زیبا جهت تفریح و سرگرمی شهروندان و فرزندانشان ایجاد شود.رحمتی زاده افزود: نحوه اجرای طرح و نوع دستگاه های مورد استفاده در شهربازی جدید منوط به انتخاب و تصویب طرحی از میان طرح های پیشنهادی بخش خصوصی و انعتقاد قرارداد خواهد بود.

اما آیا واقعا دوران کودکی بچه های کرمانشاهی برای احداث شهربازی جدید قد می دهد؟


ن : داود امامی
ت : جمعه نهم تیر 1391
گندم جایگزین خوراک دام میشود ؟؟

استان پنجم - قیمت بالای جو باعث شده کشاورزان از گندم برای جایگزین کردن خوراک دام استفاده کنند‌. مدیر زراعت استان کرمانشاه به فارس گفت : قیمت تضمینی خرید گندم را کیلویی 420 تومان اعلام کرده اند که این مبلغ، قیمت ارزانی است. این درحالیست که قیمت خرید گندم در بازار آزاد توسط دلالان کیلویی 480 تومان است و این باعث سوق دادن کشاورزان به سوی آنها می‌شود .


ن : داود امامی
ت : چهارشنبه هفتم تیر 1391
سراب نیلوفر کرمانشاه امسال هم به کما میرود !!
استان پنجم – سراب نیلوفر دوباره با پدیده فروکش آب مواجه شد . به گزارش پایگاه خبری استان پنجم با شروع فصل تابستان و فعالیت چاههای آب کشاورزی اطراف این سراب شاهد به اغما رفتن سراب زیبای نیلوفر هستیم . این در حالیست که سالگذشته نیز آب این سراب کاهش یافت و کاملاً به سطح خشکی رسید . با این وصف انتظار میرفت مسئولین امر از تکرار این اتفاق در سالجاری جلوگیری کنند که متاسفانه چنین نشد .
منطقه سراب نيلوفر در استان کرمانشاه و در 20 کيلومتري شهر کرمانشاه در کنار مسير ارتباطي کرمانشاه - کوزران واقع شده است.سراب نيلوفر در طول جغرافيايي 46 درجه و 51 دقيقه و 32 ثانيه واقع شده است.عرض جغرافيايي اين محدوده نيز 34 درجه و 24 دقيقه و 49 ثانيه مي باشد و در ارتفاع 1331 متر از سطح دريا واقع شده است. مساحت مجموعه سراب نيلوفر در حدود 25 هکتار می باشد.. سراب مذکور دارای حجم کافی بوده و دریچه و کانال بتونی آن سرریز آب سراب را به رودخانه قره سو هدایت می کند این سراب دارای موقعیت مناسبی برای زندگی پرندگان آبزی مهاجر و بومی میباشد و بخش عمده ای از سطح آب سراب از نیلوفر زیبا و دیگر گونه های گیاهی کم نظیر پوشیره شده است . بي نظيري سراب نيلوفر و تمايز آن با ساير پديده هاي مشابه در برخورداري از گونه گياهي نادر، زيبا و بديع نيلوفراست که خود به تنهايي قادر به جذب گردشگران منطقه اي و فرا منطقه اي جهت بازديد از اين گل که در نقش بر جسته هاي ايران باستان به نمايش درآمده است مي باشد. نيلوفر مظهر صلح و صفا و هديه اي شاهانه جهت پيشکشي براي شرفياب شدن است. گذشته از باورهاي باستاني ارزش نيلوفر آبي که بصورت انبوه تنها در تالاب انزلي در استان گيلان وجود دارد، موجب جذب گردشگران و علاقمندان آن است، ماه گل دهي اين گياه زيباترين منظره طبيعي را به نمايش مي گذارد و سراب نيلوفر در واقع ارزش وجودي خود را مديون نيلوفر هاي آبي آن است و اين شکنندگي زيست محيطي لزوم توجه پيش از پيش براي حفظ و جلوگيري از تخريب و انقراض اين پديده نادر و با ارزش را مي رساند.

ن : داود امامی
ت : چهارشنبه هفتم تیر 1391
کم توجهی صدا و سیمای کرمانشاه و گله مندی ایل بزرگ تفنگچی

استان پنجم – بخش گزارشی برنامه شبانگاهی " کاهو سکنجبین " شبکه استانی مرکز کرمانشاه (زاگرس) موجبات نگرانی و گله مندی برخی از هم استانیهای کرمانشاهی خصوصاً مردم عشایری و روستایی را بدنبال داشته است . به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استان پنجم بدنبال پخش برخی گزارشات از مجموعه برنامه شبانگاهی کاهو سکنجبین که در آن سخنانی مصداق توهین به عزیزان عشایر مرزدار غرب کشور شده خواستار عذرخواهی تهیه کنندگان این گزارش و تجدید نظر از رویه فعلی شدند . لازم بذکر است در برنامه سه شنبه شب در یکی از گزارشهای این مجموعه نسبت به کدخدای ایل بزرگ تفنگچی از سوی یکی از گزارش شوندگان سخن نا سنجیده ای بیان شد که متذکر میگردد این ایل که در ناحیه گوران بخش گهواره سکنی دارند در طول دوران هشت ساله دفاع مقدس ، صدها شهید را در راه ناموس و ارزشهای انقلاب تقدیم انقلاب کرده اند و عدم توجه به گفتار بکار برده شده در شبکه ای ملی که بنحوی ایل یا طایفه ای را آزرده خاطر کند ناخوشایند بنظر نمیرسد و قطعاً لازم بود که قبل از پخش ، مسئولین امر در حذف این گفتار مبادرت مینمودند که بر عکس دو بار این توهین پخش شد .
گفتنی است هم اکنون با وجود گیرنده های دیجیتالی و ماهواره ای ، برنامه های شبکه های استانی در تمام نقاط کشور و جهان دریافت می شود و جا دارد مسئولین صداو سیمای مرکز کرمانشاه با دقت نظر بیشتری نسبت به برنامه های تولیدی توجه نمایند .


ن : داود امامی
ت : چهارشنبه هفتم تیر 1391
نگاهی به ایلات استان

ایل گوران

استان پنجم - ایل گوران که یکی از ایلات بزرگ کرمانشاهان است در روستاهای بخش گهواره، نیاران، پل مله کبود، ذهاب، جگیران، کرند، قلعه زنجیر و ... زندگی می‌کنند...ایل گوران در گذشته دارای ۸ طایفه به‌نام‌های: گهواره، قلخانی، اَسپَری، قَلخانی بهرامی، تفنگچی، دانیالی، سادات حیدری، بی‌بی‌یان و تبریزی بوده است، ولی امروزه ۴ طایفه بیشتر وجود ندارد که به‌شرح هر یک در زیر می‌پردازیم: طایفه بیوه‌نیج:طایفه بیوه‌نیج یا بیونیژ ناحیه‌ای است در شمال کرند که چادرنشینان این طایفه این اسم را به واسطه داشتن مقدار کافی زمین زراعتی و استقرار تابستانی در آن ناحیه، به خود گرفته‌اند. عشایر بیوه‌نیج در ناحیه گرمسیر خود در دشت ذهاب نیز مقدار کافی زمین زراعتی آبی دارند.طایفه شوانکاره:مردم طایفه شوانکاره در گذشته چوپان و گله‌دار بوده‌اند و به همین جهت به چوپانکاره معروف گردیده‌اند و در اطراف قلعه قاضی ساکن شده‌اند. گرمسیر آنان تنگ محام ذهاب، چراگاه کوهستانی کوه‌های گهواره و قلعه قاضی و ییلاق آنان روستای قلعه قاضی است. مردم این طایقه در ناحیه گرمسیر دارای مقداری زمین زراعتی هستند.طایفه حیدری:عشایر طایفه حیدری در حدود ۴۵ - ۵۰ سال پیش چوپان یا کارگر و یا رعیت خانواده سادات حیدری (از مرشدان اهل حق گوران) بوده‌اند، ولی امروزه خود صاحب دام شده و صرفاً به دامداری می‌پردازند.محل زمستانی آنها تنگ‌ذهاب، چراگاه بهاره کوه دالاهو و محل تابستانی و ییلاقشان روستای سیوانه است. مردم این طایفه در ییلاق و هم در قشلاق دارای زمین زراعتی هستند.

طایفه تفنگچی:مردم طایفه تفنگچی تقریباً در قسمت شمالی گوران زندگی می‌کنند. سرزمین عشایر تفنگچی ناحیه بزرگی است که عشایر در آنجا اسکان یافته‌اند و ییلاق آنان نیز به‌شمار می‌رود و در آنجا مقداری زمین زراعتی آبی و دیمی نیز دارند. در فصل تابستان برای درو و برداشت غلات و چرای پس‌مانده محصولات درو شده به آنجا می‌روند. محل گرمسیری این طایفه، جگیران و میش‌رنگین است. چراگاه بهاره‌شان کوه‌های بنی‌گز و هلول است. تمام قسمت‌های ییلاقی عشایر طایفه تفنگچی و ایل گوران به واسطه دارا بودن خاک بسیار مرغوب، بهترین محل برای احداث باغ و کشت میوه‌های دانه‌ریز و سردسیری است.


ن : داود امامی
ت : چهارشنبه هفتم تیر 1391
شورای شهری که در سال 91 هنوز هیچ جلسه و مصوبه ای نداشته است!!!

استان پنجم - یکی از اعضای شورای اسلامی شهر کوزران به پایگاه خبری تحلیلی استان پنجم گفت : در سال جاری هیچ جلسه و مصوبه ای نداشته ایم . وی افزود : برخی اعضای شورا ۳ ماه است که با عدم حضور خود در جلسات مانع تشکیل جلسات شورا میشوند .لازم بذکر است این در حالیست که شهرداری در فصل کاری قرار دارد و نیازمند مصوبات شوراست . از سویی نیز اقدامات مقتضی از سوی مسئولین امر در خصوص برخورد و جلوگیری از ادامه این روند که خسران آن برای شهر و شهروندان باقی میماند صورت نپذیرفته است ....

گفتنی است شهر کوزران سنجابی با جمعیتی بالغ بر ۶ هزار نفر در ۴۵ کیلومتری شهر کرمانشاه قرار دارد .


ن : داود امامی
ت : سه شنبه ششم تیر 1391
شهری که با آب معدنی حمام میکنند!!!

استان پنجم - نودشه یکی از شهرهای مرزنشین استان کرمانشاه از توابع شهرستان پاوه است که در لوله های آب شرب شهریش آب های معدنی چشمه بل جریان دارد . به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استان پنجم چشمه بل يا چشمه زندگاني يكي از چشمه هاي بسيار با كيفيت از نظر آبي و بي نظير از ديد گردشگري در استان كرمانشاه و در غرب كشور است.لازم بذکر است اين چشمه در منطقه نيز داراي اهميت فراوان مي باشد و دارای قدمتي حدود 60 ميليون سال به دوران سوم زمين شناسي میباشد. اين سراب در حدود 14 كيلومتري شمال شهر پاوه قرار دارد و به گفته کارشناسان مي توان ادعا كرد كه كوتاه ترين رودخانه جهان و از زيباترين مناطق و بي نظيرترين آن است. آب دهي اين سراب، حدود سه تا پنج متر مكعب در ثانيه می باشد و سالانه حدود 150 ميليون متر مكعب آب دهي را از اين چشمه مي توان انتظار داشت. در طبقه بنديهاي جهاني، كيفيت آب اين چشمه از بهترين آبهاي شرب دنيا معرفي شده است به طوري كه اكنون سه شركت ، آب اين سراب را بسته بندي و به فروش مي رسانند.

 


ن : داود امامی
ت : سه شنبه ششم تیر 1391
جوان مشت زن کرمانشاهی پرچمدار کاروان ایران در سرزمین انگلن ها

استان پنجم - علی مظاهری مشت زن با اخلاق کرمانشاهی  که سابقه حضور در المپیک پکن را دارد پرچمدار کاروان جمهوری اسلامی ایران در المپیک لندن شد .گفتنیست در المپیک پکن نیز یک کرمانشاهی پرچمدار کاروان کشورمان بود .


ن : داود امامی
ت : سه شنبه ششم تیر 1391
13 هزار تن کاهش برداشت گندم در سرپل ذهاب !!

استان پنجم - به‌علت بارش کم‌، شرایط جوی حاکم بر شهرستان سرپل‌ذهاب و خشکسالی چند سال اخیر امسال در سرپل‌ذهاب فقط 62 هزار تن تولید گندم به‌صورت دیم و آبی برداشت شده که نسبت به سال گذشته که برداشت 75 هزار تن بود، 13 هزار تن کاهش داشته است.


ن : داود امامی
ت : سه شنبه ششم تیر 1391
یک کرمانشاهی مشاور وزیر ورزش و جوانان شد

استان پنجم - محسن بیگلری به عنوان مشاور وزیر ورزش و جوانان منصوب شد.طی حکمی از سوی دکتر محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران،محسن بیگلری مدیرکل سابق ورزش استان های کرمانشاه،کردستان و سمنان به عنوان مشاور وزیر ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران منصوب گردید.لازم به ذکر است با توجه به اینکه وی یک مدیر کرمانشاهی می باشد انتظار می رود ورزش استان به شکل چشمگیری با پیشرفت همه جانبه روبه رو گردد.


ن : داود امامی
ت : سه شنبه ششم تیر 1391
دانشجویان پیام نور کرمانشاه سرگردان قانون پذیری یا رفع نیاز

استان پنجم - به گزارش پایگاه خبری تحلیلی استان پنجم ۷۰ درصد دانشجویان دانشگاه پیام نور کرمانشاه کپی غیرمجاز کتابهای درسیشان را استفاده میکنند . بر پایه این گزارش مراکز کتابفروشی که نمایندگیهای پیام نور نیز از آنجمله اند با توجیه تمام شدن کتابها اقدام به چاپ غیر مجاز کتب درسی پیام نور مینمایند و به دانشجویان عرضه میکنند . جمعی از دانشجویان پیام نور کرمانشاه به خبرنگار استان پنجم گفتند : مراکز فروش از این راه سود بیشتری میکنند تا عرضه مجاز کتب درسی!!! و خواستار پیگیری مسئولین شدند .


ن : داود امامی
ت : شنبه سوم تیر 1391
 
 
 
 
این پایگاه خبری تحلیلی مستقل بوده و به هیچ حزب،جناح یا گروه سیاسی وابستگی نداشته و با محوریت اخبار و گزارشات غرب کشور به فعالیت مشغول می باشد.