معرفی استان کرمانشاه

 

گردشگری استان کرمانشاه

 

 


مجاورت : شمال: استان کردستان   جنوب:استانهای لرستان و ایلام  شرقاستان همدان ه   غرب: کشور عراق
آب و هوا: دارای چهار فصل در یک زمان است برای نمونه قصرشیرین دارای آب و هوای گرم و سنقر و پاوه دارای آب و هوای سرد و کرمانشاه دارای آب و هوای معتدل هستند
وسعــــت:  24434 کیلومتر مربع
جمعـیــت:  ۱٬۹۰۲٬۷۶۰ نفر
تقسیمات: 11 شهرستان، 19 شهر، 24 بخش، 83 دهستان و 2793 آبادی درسال75
شهرستانها: 
اسلام آباد غرب ، پاوه، جوانرود، سرپل ذهاب ،سنقر ،صحنه، قصر شیرین ،کرمانشاه، کنگاور، گیلانغرب و هرسین 

 مکان های دیدنی و تاریخی 

استان کرمانشاه دارای مکان های تاریخی و دیدنی بسیاری است که شامل جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد می شوند. استان چشمه ها، سراب ها و غارهای متعدد چون: چشمه آب گرم، تنگ حمام، چشمه عبدی، چشمه هندی آباد، چشمه صیفور، سراب نیلوفر، سراب یاوری، سراب طاق روسان، سراب های خفر، سراب نوژی وران، سراب قنبر، غار شهربانو، غار های عسل، مرد و زان و غار انار در ارتفاعات بیستون، غار قوری قلعه در جنگل های اورامانات، غاركاوات، غارپروا، غارآسنگران، غارتایله نو، غاررتیل، غار كلیسا، غار میراوی، غار نوروزخان، غار جوجو، غار حاجی، غارهای آوه زا و كبوتر، غار سید شهاب و.... را در خود جای داده است که هر یک از آن ها از جذابیت های خاص خود برخوردار است.
مکان های تاریخی و باستانی نیز از دیگر جاذبه های استان کرمانشاه به شمار می رود که آتشكده چهارقاپو، بقعه امام زاده های متعدد، مسجد های بزرگ و با ارزش معماری چون مسجد جامع، قلعه های قدیمی و متعدد چون قلعه بیستون، قلعه هژبر، قلعه مروان، قلعه شاهین، قلعه گه، قلعه خاموش، قلعه بزه رود، قلعه ساری اصلان، قلعه هرسین، قلعه منیژه، قلعه گبری، قلعه ژیان و زیارتگاه هایی چون: زیارتگاه شوقی علمی، زیارتگاه تخت تیمور، شاه زاده محمد ابراهیم، شهرهای باستانی و قدیمی چون شهر چمچال، کاروان سراهای متعدد به همراه کم نظیرترین کتیبه ها و نقش های باستانی تنها بخشی از این دیدنی ها را تشکیل می دهند که در نقاط مختلف استان پراکنده شده اند و گردشگرا ن را به سوی خود می خوانند.
 

  

 

صنایع و معادن

صنایع استان نیز به دو گروه صنایع دستی و ماشینی تقسیم می شود . كرمانشاه از دیرباز به سبب موقعیت خاص جغرافیایی و نیازاهالی به لوازم و مواد اولیه زیستی مركز صنایع دستی بوده است و در بین مردم بومی افراد مستعد و ماهر در هر رشته پرورش یافته اند. از سوی دیگر شیوه معیشت عشایری استان زمینه های مساعدی را جهت گسترش صنایع دستی فراهم نموده است صنایع دستی این استان مشتمل بر قالی، گلیم، جاجیم و انواع گیوه است. بزرگ ترین صنعت كارخانه ای استان كرمانشاه تصفیه خانه نفت است كه كارخانه آن در كنار رود قره سو ساخته شده است. قدیمی ترین كارخانه صنایع غذایی استان کرمانشاه، كارخانه قند اسلام آباد است. عمده ترین معادن این استان نیز عبارتند از: آهن، سرب، گوگرد، آلومیت، كوارتزیت و … 

  

کشاورزی و دام داری

در استان كرمانشاه به علت شرایط آب و هوایی مناسب محصولات كشاورزی متعددی از قبیل : گندم، جو، چغندر قند، برنج، صیفی، سبزی و میوه هایی چون : گردو، بادام، انار، سیب، مركبات و خرما تولید می شود . ازآن جا که بیش تر ساكنین این استان از گذشته های دورزندگی كوچ نشینی توأم با معیشتی بر اساس دام داری داشته اند، این استان از مناطق عمده ایران در امر دام پروری به شمار می آید. هم چنین مرغ داری، زنبورداری و صید ماهی نیز در کنار کشاورزی و دام داری رایج اسا و معمولاً گوشت مرغ و ماهی و عسل مورد نیاز مردم در استان تولید می شود.  

   

 

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

نام كرمانشاه به بهرام شاه ساسانی منسوب است كه در روزگار پدرش، فرمان روایی ایالات كرمان را داشت و بدین جهت به كرمانشاه لقب یافت. محدوده استان كرمانشاه، از هزاره های قبل از میلاد؛ محل سکونت اقوام مختلف بوده است. درآثار سارگن – شاه اكو كه از سال 2048 تا 2030 قبل از میلاد بر جنوب بین النهرین فرمان رانده از مردم زاگرس به عنوان « آریزان یا نخسی » یاد شده است. به استناد كتیبه های بابل، آشور و عیلام ساكنان دامنه های زاگرس طوایفی به نام های لولوبی، گوشی، هانائی، فایری، آموا و پارسوا بوده اند. در خصوص اصل و نژاد این طوایف، نظرات متضادی ابراز شده است. طوایف آمادا و پارسوا آریایی و طوایف گوتی و كاسی نیز به احتمال زیاد آریایی بوده اند، اما در آریایی بودن لولوبی ها و مانایی ها تردید وجود دارد. لولوبی ها یا لولوها اجداد لرها، در گذشته دور در ذهاب كرمانشاه، شهر باستانی زور و سلیمانیه زندگی می كرده اند .
نام ماد برای نخستین بار به صورت « آماده ای » در جملات آشوریان به نواحی كردستان فعلی اتلاق شده است. بنابراین می توان دریافت كه از هزار سال قبل از میلاد قوم ماد در دامنه های زاگرس سكونت داشته اند. در روزگار ساسانیان، نواحی غرب و مخصوصا كرمانشاه مورد توجه شهریاران ساسانی بوده و به علت نزدیكی با تیسفون ( پایتخت ) ایام تابستان ( ییلاق ) را در آن می گذرانده اند. قباد اول و خسرو اول ( انوشیروان ) ساسانی نیز به این ناحیه توجهی خاص داشته اند. در اخبار مورخان اسلامی به كرات آمده است كه خسرو اول انوشیروان در نواحی طاق بستان، قصرهایی ساخته كه در آن ها از بزرگان چینی، هندی، و قیصر روم و دیگر حكم رانان پذیرایی می كرده است. خسرو دوم ملقب به پرویز نیز در این منطقه باغ های زیبا ساخته بود كه درآن قصرها و عمارت های باشكوه وجود داشته است. عمران و آبادانی جدی و پیوسته این ناحیه وبه ویژه شهر كرمانشاه از دوران قاجار آغاز شده است. این منطقه هم اکنون یکی از مناطق آباد، آرام و باصفای ایران است که یادگارهای بسیار زیادی از تاریخ گذشته را در خود جای داده است.
 

  

مشخصات جغرافیایی

استان كرمانشاه درمیانه ضلع باختری ایران بین 33 درجه و 36 دقیقه تا 35 درجه و 15 دقیقه پهنای شمالی و 45 و 24 دقیقه تا 48 درجه و 30 دقیقه درازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این استان از شمال به استان كردستان از جنوب به استان های لرستان و ایلام از خاور به استان های همدان و از باختر به كشورعراق محدود شده است. استان كرمانشاه ناحیه ای كوهستانی است كه مابین فلات ایران و جلگه بین النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قله ها و ارتفاعات رشته کوه های زاگرس پوشانده است. استان كرمانشاه در معرض جبهه های مرطوب مدیترانه ای قرار دارد كه در برخورد با ارتفاعات زاگرس، موجبات ریزش برف و باران را فراهم می سازد. راه های دسترسی به این استان عبارتند از:
- مسیر تهران – خسروی كه از كرمانشاه عبور می كند.
- مسیر جلفا – بندر امام به طول 1421 كیلومتر كه در 744 كیلومتری از كرمانشاه عبور می كند.
- مسیر تهران – سنندج كه در فاصله 520 كیلومتری از كرمانشاه عبور می كند.
- كرمانشاه دارای فرودگاه بین المللی نیز است.

 

:

 

 

 

 

مسیرهای گردشگری عمومی استان کرمانشاه

مسیرهای گردشگری عمومی كشور

استان كرمانشاه

 

ردیف

مبدأ سفر

مقصد سفر

مسیر سفر

فهرست جاذبه ها

1

كرمانشاه

پاوه

كرمانشاه - پاوه

طاق بستان- سراب نیلوفر- بازارچه جوانرود- غار قوری قلعه- چشم انداز روستای شمشیر-پارك پیاسه پاوه- چشمه بل- روستای هجیج

2

كرمانشاه

قصرشیرین

كرمانشاه - قصرشیرین

طاق بستان- نمایشگاه یادمان دفاع مقدس(تنگه مرصاد)- كاروانسرای ماهیدشت- تپه چغاگاوانه- طاق گرا و زیج منیژه- رودخانه اروند- نخلستان قصر شیرین- كاخ خسرو چهارقاپی(آتشكده)- آبشار ریجاب- بایادگار- ابودجانه- مسجد عبدالله بن عمر- طاق گرا- دكان داوود- صنایع دستی كرند

3

كرمانشاه

كنگاور

كرمانشاه – صحنه - كنگاور

طاق بستان- معبد آناهیتای كنگاور- دربند صحنه- اتاق شیرین و فرهاد -كتیبه بیستون- نقوش پارتی هیستقرات و گودرز- مجسمه هركول- سنگ بلاش- كاخ ساسانی- فرهاد تراش- كاروانسرای صفوی- پل خسرو

کشاورزی در استان کرمانشاه

 

کشاورزی در استان کرمانشاه

رشد و توسعه کشاورزی میهن اسلامی یکی از بارزترین آرمانهای ملی در دوره کنونی است، تحقق این آرمان در گرو تغییرات اساسی و همه جانبه در ساختار کشاورزی موجود، مشارکت گسترده نیروها ، مدیریت و بهره برداری مطلوب از منابع و امکانات و سازماندهی و هدایت سنجیده و برنامه ریزی شده به شیوه علمی وعقلایی است بدون برنامه ریزی نمی توان به هدف افزایش تولید کشاورزی و بهره گیری مطلوب از منابع و عوامل تولید جامه عمل پوشاند و از انبوه دشواریها ، مشکلات طبیعی و تنگناها ساختاری رهایی یافت و شرایط مطلوب برای شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی فراهم ساخت نقش حیاتی و استراتژیک بخش کشاورزی در نظام اقتصادی - اجتماعی کشور و رسالت سنگینی که در پیشبرد توسعه ملی و تامین نیازهای اساسی جامعه بعهده بخش کشاورزی است بر اهمیت و لزوم برنامه ریزی افزوده است . رشد سریع جمعیت کشور تقاضا برای محصولات کشاورزی را فزونی بخشیده و آهنگ رشد تقاضا بر نرخ رشد تولید پیش گرفته است . تداوم این عدم تعادل در دهه اخیر موجب شده که تولیدات کشاورزی تامین کننده نیازهای ضروری کشور در زمینه مواد غذایی و محصولات کشاورزی نبوده و هر ساله قسمت قابل ملاحظه ای از نیازها به ناگزیر از خارج از کشور تامین گردد. با توجه به ابعاد سیاسی واردات مواد غذایی تامین هر چه بیشتر نیازهای غذایی از تولیدات داخلی ضرورتی مبرم یافته و پس از انقلاب همواره از اهداف استراتژیک برای استقلال و عدم وابستگی قلمداد شده است .

مشخصات کلی کشاورزی :

استان کرمانشاه با مساحتی در حدود 24500 کیلومتر مربع در غرب ایران بین 33 درجه و 6 دقیقه تا 35 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی و 454 درجه و 24 دقیقه تا 48 درجه و 30 دقیقه طول شرقی از نصف النهار کرینویچ قرار گرفته است ، استان کرمانشاه از نظر جغرافیایی منطقه ای است کوهستانی و بوسیله رشته کوههای زاگرس که دارای امتداد شمال غربی جنوب غربی می باشد پوشیده شده است ارتفاع نواحی کوهستانی استان بین 2000 تا 3000 متر از سطح متغییر بوده و قله های بیش از 3000 متر نیز مشاهده میگردد، ارتفاع دشتها عموما بیش از 1000 متر از سطح دریا می باشد که گاه تا 2000 متر نیز می رسد . استان کرمانشاه با آب و هوای متنوع و منابع آب و خاک از امکانات بالقوه بسیار بالایی برای توسعه کشاورزی برخوردار است دشتهای وسیع این استان در نواحی سرد و معتدل و گرم گسترده شده است. تولید محصولات سرد سیری و نیمه گرمسیر ( مثل خرما و مرکبات ) از ویژگیهای خاص استان میباشد، که در کمتر استانی دیده می شود. خاک در هیچ یک از دشتهای استان بغیر از مقدار بسیار جزئی در مناطق گرمسیری نفت شهر و سومار عامل محدود کننده توسعه کشاورزی نیست و همچنین منابع آب استان از ظرفیت و قابل توجهی برخوردار است که در حال حاضر بنا به دلایل مختلف از روش سنتی استفاده می شود ، بنابر این استفاده از این منابع مستلزم سرمایه گذاری و بکارگیری تکنیک های پیش رفته است.

ویژگیهای اجتماعی:

استان كرمانشاه بر اساس تقسیمات كشوری دارای 14 شهرستان،28 شهر،29 بخش و 85 دهستان می باشد.این استان با مساحتی برابر 24586 كیلومتر مربع حدود 1.5 درصد از مساحت كل كشور را در بر داشته و هیجدهمین استان از این نظر محسوب می شود.جمعیت استان كرمانشاه از 1778596 در سال 1375 به 1879385 در سال 1385 رسیده است كه از این تعداد 957325نفر مرد و 922060نفر زن می باشند.پرجمعیت ترین شهرستان استان،كرمانشاه با 967196 و كم جمعیت ترین شهرستان،ثلاث باباجانی با 38580 می باشد.سهم جمعیت مناطق شهری و روستایی استان از كل جمعیت استان در سال 1375 به ترتیب 61.8 و 38.2 درصد بوده است كه به ارقام 67.1 و 32.9 درصد در سال 1385 تغییر یافته است.مقایسه جمعیت استان در سال 1385 با كل جمعیت كشور نشان می دهد كه استان با مساحتی برابر 1.5 درصد مساحت كل كشور قریب به 2.5 درصد كل جمعیت كشور را در خود جای داده است.

منابع خاک :

مطالعات نیمه تفضیلی خاکشناسی استان کرمانشاه که در طی زمان نسبتا" طولانی موسسه خاکشناسی و با همکاری سازمان خوار وبار جهانی و مهندسین مشاور آبکار انجام گردیده است نشان می دهد در این طبقه بندی خاکهای منطقه طبق استانداردهای موسسه خاکشناسی و حاصلخیزی خاک در تحت 6 درجه مختلف طبقه بندی گردیده اند که در آن درجات 1 و 2 و 3 قابل کشت و آبیاری میباشند و درجه 4 تحت شرایط خاصی و برای گیاهان بخصوصی قابل آبیاری بوده و درجه 5 در حال حاضر غیر قابل کشت و آبیاری است و احتیاج به مطالعات بیشتری جهت تعیین درجه آبیاری دارد و درجه 6 غیر قابل آبیاری میباشد و بطور کلی اکثر خاکهای استان جزء گروههای brown و colluvial وgrumosoil وvertisoil میباشند.

تقسیم بندی هیدرولوژیکی حوزه های آبریز :

بر اساس تقسیم بندی مطالعات طرح جامع آب کشور استان کرمانشاه در محدوده حوزه های آبریزی کرخه علیا و سیروان و رودخانه های مرزی واقع شده است . هر یک از حوزه های آبریز به زیر حوزه های زیر تقسِم می گردد .

کرخه علیا :

زیر حوزه های گاماسیاب - دینور : رودخانه های این زیر حوزه از همدان جریان پیدا می کند . وسعت زیر حوزه گاماسیاب - دینور 1169000 هکتار بوده و بلندترین نقطه 385 متر و حداقل 1242 متر رودخانه هایی که در این مناطق جریان دارند عبارتند از رودخانه های گاماسیاب ، جایشان خرم رود دینور مریم نگار و مهمترین دشتهای این زیر حوزه عبارتند از کنگاور - سنقر - دینور - صحنه - بیستون و هرسین که وسعتی حدود 161400 هکتار داشته که 5/ 6 % مساحت استان را دربر بگیرد .

زیر حوزه قره سو :

رودخانه های این حوزه از سراب روانسر شروع شده و در مسیر بطرف کرمانشاه رودخانه مرگ مه از دشت ماهیدشت سرچشمه می گیرد، در محل دو آب ( پل شاهگدار ) به قره سو می پیوندد قبل از رسیدن این رودخانه به کرمانشاه ، رودخانه رازآور که از دشت بیلوار و کامیاران سرچشمه گرفته است به قره سومی پیوندد . زیر حوزه های قره سو قسمتهائی از استان کردستان و استان کرمانشاه را پوشش می دهد . وسعت دشتهای قره سو 244205 هکتار است که معادل 8/9 کل مساحت استان میباشد . دشتهای این محدوده عبارتند از ماهیدشت ، سنجابی و بیلوار کرمانشاه .

زیرحوزه چرداول ، سیمره و کرند :

رودخانه های مهم این زیر حوزه عبارتند از سیمره ، جزمان ، رودخانه کرند و راوند و دشتهای مهم این زیر حوزه عبارتند از دشت کرند ، اسلام آباد ، حسن آباد شیان ، هرسم ، گواور جلالوند و تالاندشت با وسعتی معادل 81745 هکتار که 3/3 درصد از کل استان را در بر میگیرد .

حوزه سیروان :

رودخانه های مهم این حوزه عبارتند از کاوه رود ، زیمکان ، لیله ، مره خیل ، آب زرشک و شمشیر و دشتهای مهم آن عبارتند از سنقر ، پاوه و جوانرود و بخشی از سنقر و بیونیج و کوزران با مساحتی معادل 97617 هکتار که معادل 9/3 درصد از کل مساحت استان را در بر میگیرد .

حوزه مرزی غرب کشور :

رودخانه های مهم این حوزه که در استان جریان دارند عبارتند از الوند ، دیره گیلان ، قوره تو ، آب ماهیت ، هراسان ، کنگیر ، آب نفت و دشتهای مهم آن عبارتند از دشت ذهاب ، سر قلعه ، ازکله ، وجکیران ، قلعه شاهین ، دیره ، بریموند بالی ، کفر آور ، چله ، گیلانغرب ، قصر شیرین ، خسروی ، سومار و نفت شهر که وسعتی معادل 74200 هکتار که معادل 3 درصد سطح کل استان را در بر می گیرد .

منابع آبهای زیر زمینی :

منابع آبهای زیر زمینی استان از دو گروه سفره های آب زیر زمینی ، آبرفتی و مخازن آهکی تشکیل شده است . با مطالعاتی که تاکنون بوسیله وزارت نیرو و مهندسین مشاور به کمک نتایج تجسسات ژئوفیزیک بررش الکتریک و چاههای اکتشافی انجام شده عمق آبرفت در دشتهای منطقه می توان حدود 30 تا 300 متر تخمین زد . سطح برخورد به آب اصولا" در تمام دشتها چندان عمیق نمی باشد و در اکثر نقاط به سطح زمین نزدیک است مخصوصا" در فصل بهار با بالا آمدن سطح استاتیک آب قسمتی از اراضی بصورت باتلاق در می آیند بطور کلی در تمام منطقه سطح آب زیر زمینی بین 5/0 تا 10 متر متغییر بوده و حداکثر آن تا40 متر می باشد . سفره آبهای زیر زمینی در حاشیه دشتهای آزاد بوده و وجود یک لایه رسی در اعماق کم باعث ایجاد سفره آبهای تحت فشار در بیشتر نقاط شده مثل دشتهای سنجابی که تعدادی از چاههای اکتشافی و چاههای بهره برداری بین 30 - 1 لیتر در ثانیه آرتزین نموده است . همچنین بخشی از نزولات جوی از طریق درز و شکاف موجود در تشکیلات آهکی که در محدوده استان در سطح وسیعی پراکنده اند ، به داخل تونل آهکی نفوذ نموده و در نتیجه مخازن آهکی منطقه را بوجود آورده اند . که تشکیل سرابهایی با آبدهی بسیار بالا مثل چشمه طاقبستان و سراب نیلوفر و خضر زنده را میدهد .

نحوه استحصال آب :

آب از رودخانه های استان بصورت پمپاژ از رودخانه ، ایجاد بندهای انحرافی سنتی موقت و احداث بندهای انحرافی بتونی و بهره برداری از آبهای زیرزمینی بطور کلی توسط چاه عمیق و نیمه عمیق و قنات صورت می گیرد . بنابر این توسعه کشاورزی در گرو توسعه بهره برداری بهینه از منابع آب و اعمال مدیریت صحیح آب در شرایط کنونی است در صورت اجرای طرحهای مهار و ذخیره آبهای سطحی در حوزه های مجاور و ایجاد تاسیسات مناسب توزیع آب و استفاده بهینه از مخازن زیرزمینی به ویژه منابع آهکی می توان سطح زیر کشت فعلی را به نحو چشمگیری افزایش داد .

منابع جنگل و مرتع :

وسعت جنگلهای استان حدود 822272 هکتار برآورد شده است . که عمدتا" از گونه های بلوط و بفه تشکیل شده است و در بعضی مناطق بعنوان مرتع نیز مورد استفاده قرارمی گیرد . همچنین فرآورده های جنبی آن از جمله سقز مورد بهره برداری روستائیان است .

مراتع استان به مساحت 799969 هکتار می رسد که میزان تولید علوفه آن 968000 تن می باشد ، در حال حاضر تعداد واحد دامی خیلی بیشتر از ظرفیت مراتع می باشد این جنگلها و مراتع بشدت طی سالیان متمادی مورد تخریب و تجاوز قرار گرفته و در حال حاضر بصورت پوششی عمدتا تنک همراه با مراتع و زمینهای زراعی میباشد ، از نظر حفظ محیط زیست و حفظ آب و خاک دارای اهمیت بسزایی بوده مضافا اینکه دارای محصولات فرعی عمده ای از جمله سقز میباشد همچنین با استعدادی که این عرصه دارد در صورت توجه و احیاء با رعایت جنگلداری تلفیقی میتوان به تولید چوب مناسب دست یافت .

بخش دام و طیور :

روند افزایش جمعیت و محدودیت منابع تولید خصوصا" در زمینه فرآورده های دامی و همچنین جلوگیری از واردات وخروج ارز و رسیدن به خودکفایی در این زمینه ضرورت حداکثر استفاده و بهره برداری در واحد دام بیش از پیش ایجاد نموده است . پیشرفت عظیمی که در زمینه های مختلف دامپروری از نظر اصلاح نژاد ، بهداشت دام و تغذیه حاصل شده است . چارچوب و محدوده فعالیتهای ما را در برنامه ریزی و استفاده صحیح از منابع و پتانسیلهای موجود مشخص می نماید . از نقطه نظر مدیریت دامپروری باید بین شرایط محیطی و استعداد ژنیتکی دام تناسب منطقی و حساب شده باشد چنانچه محیط نامناسب باشد استعداد ژنیتکی دام بروز نخواهد کرد و بر عکس آن نیز باعث هرز رفتن امکانات موجود خواهد شد لذا با توجه به شرایط آب وهوایی میزان بارندگی و وضعیت آب و خاک کشورمان مسلما" تغییر کلی شرایط محیطی ممکن نیست و باید به تناسب امکانات موجود از نظر منابع تامین علوفه نوع دام توانایی ارائه خدمات و همچنین شرایط فرهنگی و اقتصادی و ظرفیت پذیرش دست آوردهای علمی توسط دامداران اقدام به برنامه ریزی نمود که بدور از واقعیتها نباشد .

کوههای استان کرمانشاه

 

کوههای دالاهو

ارتفاعات دالاهو دارای قلل بسیار بلندی است که بلندترین قله آن 2250 متر ارتفاع دارد . قسمت اعظم این ارتفاعات دارای پوشش جنگلی و مراتع سر سبز در دامنه آن می‌باشد و اکثر مدت سال به وسیله برف پوشیده شده است . این رشته کوه از یکسو بر دشت بین‌النهرین مسلط است و از سوی دیگر به جنگل های کرند و اسلام آباد دید ممتدی دارد .

کوه پرآو (پر آب)

رشته کوه پرآو در حقیقت امتداد ارتفاعات الوند است که با جهت شمال غربی به طرف کوه‌های طاق بستان پیش می رود و پس از طاق بستان به طرف کردستان متمایل می گردد . این ارتفاعات سنگی و غیر مشجر بوده و دارای معابر محدود است . کوه بیستون بلندترین کوه این رشته کوه می باشد . طول رشته کوه پرآو از شمال غربی تا جنوب شرقی 62 کیلومتر و عرض آن از شمال به جنوب در پهن ترین نقاط به 26 کیلومتر می رسد.

کوه بیستون

بیستون در ۳۴ درجه و ۳۵ دقیقه شمال عرضِ جغرافیایی و ۴۵ درجه و ۲۷ دقیقه شرقِ طول جغرافیایی در فاصله حدودا" ۳۲ کیلومتری شرق شهر کرمانشاه قرار دارد. همچنین نام روستایی که در نزدیکی این صخره قرار دارد هم بیستون می باشد.نام پارسی باستان این کوه بَغستانَ و بگستانَ به معنی جایگاه خدایان و در نوشته های یونانی بگیستانُن می باشد.

سفید کوه

این رشته کوه در10 کیلومتری جنوب شهر کرمانشاه قرار گرفته و به طرف لرستان امتداد دارد . بلندترین قله این کوه 2805 متر ارتفاع دارد و اکثر اوقات پوشیده از برف است. خط الرأس کوه سفید مرز طبیعی بین منطقه درود فرامان و سر فیروز آباد ماهیدشت است. این کوه همانند کوه های دالاهو ، پرآو و شاهو جزء زاگرس مرتفع می باشد . ریزابه های دامنه شمالی این کوه به رودخانه قره‌سو و ریزابه های دامنه جنوبی آن به رودخانه مر ِگ می ریزد.

شاهو

این ارتفاعات از جنوب شرقی روانسر آغاز شده و به صورت نواری به هم پیوسته به طرف پاوه ادامه داشته و از آنجا تا نوسود در جهت شمال غربی امتداد می یابد و در حقیقت مرز طبیعی استان کرمانشاه با استان کردستان را شکل می دهد . قسمت غربی این کوه به رودخانه سیروان منتهی می شود . بلندترین قله شاهو در شمال پاوه در حدود 3370 متر ارتفاع دارد و کوه تخت که 2985 متر ارتفاع دارد دنباله کوه شاهو بوده و در همان خط سیر ادامه داشته و به بخش رزاب منتهی می گردد.

ارتفاعات بمو

این ارتفاعات که جزء زاگرس چین خورده می باشد به صورت نواری از شمال به جنوب در شمال غرب منطقه از گله در طول خط مرز ایران و عراق امتداد دارد . بلندترین قله این ارتفاعات 1842 متر ارتفاع دارد.

ارتفاعات قلاجه

این ارتفاعات که با جهت شرقی ـ غربی شکل گرفته اند ، حد فاصل استان های ایلام و کرمانشاه را شکل می دهند . تمام این ارتفاعات دارای درخت و درختچه های خودرو می‌باشد(درخت بلوط) . بلندترین قله کوه آن 2355 متر ارتفاع دارد.

کوه آتشکده یا آتشگاه

رشته کوهی است که از کوه شاهو جدا گشته و از مغرب روستای شمشیر واقع در اورامانات گذشته و به دره رودخانه سیروان منتهی می گردد . بلندترین قله این رشته کوه در حدود 2462 متر ارتفاع دارد که خط رأس آن حد طبیعی پاوه و جوانرود را شکل می‌دهد. کوه گزن دنباله کوه آتشکده بوده که در غرب رودخانه سیروان مرتفع می گردد ارتفاع بلندترین قله این کوه 2389 متر می باشد.

کوه نوا

رشته ارتفاعات نوا در جنوب رشته کوه های دالاهو قرار گرفته که تنگه پاطاق بین این دو رشته کوه واقع گردیده است . بلندترین قله آن در جنوب روستای سرمیل در حدود 3288 متر ارتفاع دارد .

ارتفاعات حد فاصل شهرستان کنگاور ، صحنه و سنقر کلیایی

در حد فاصل شهرستان کنگاور ، صحنه و سنقر کلیایی کوه های مرتفع و متعددی قرار دارد که مهمترین آنها عبارتند از کوه کمر زرد با ارتفاع 2273 متر ، هزار خانی پائین با ارتفاع 3420 متر ، دالاخانی با ارتفاع 3126 متر ، بدر با ارتفاع 3265 متر ، سیردوله با ارتفاع 2485 متر ، پنجه علی با ارتفاع 2883 متر ، سردره شمالی با ارتفاع 2753 متر ، کوه گر با ارتفاع 2430 متر ، امروله با ارتفاع 2987 متر نخود چال با ارتفاع 3322 متر ، کوه هجر با ارتفاع 2253 متر.

 

شهرستان کرمانشاه

 

شهرستان کرمانشاه با وسعت تقریبی 8547 کیلو متر مربع به عنوان شهرستان مرکز استان دارای اهمیت استراتژیک می باشد به صورتی که بعد مسافت از این شهر تا مرز خسروی ( کشور عراق ) تا مرکز استان کردستان ، تا مرکز استان همدان و تا مرکز استان لرستان ( از طریق شهرستان هرسین و نور آباد ) با اندکی تفاوت تقریباً به یک اندازه است. این شهرستان دارای چهار بخش ،سیزده دهستان و 815 روستا و جمعیتی بالغ بر 970362 نفر است .‏
شهر کرمانشاه در 34درجه و 19 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 7 دقیقه طول شمالی نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است. این شهر به لحاظ قرار گرفتن در جلگه وسیع و حاصلخیز ماهیدشت و در کنار ه رود قره سو در موقعیت جغرافیایی خاصی قرار گرفته که زمینهای کشاورزی پر بازده آن بر اهمیت فوق العاده آن می افزاید .‏

پیشینه تاریخی :‏
این شهر به لحاظ تاریخی ازدوران باستان به عنوان دروازه ورودی آسیا به جلگه معروف بین النهرین بوده است. دلیل این ادعا همانطور که در متون تاریخی نیز آمده است، وجود بزرگترین راه ارتباطی میان فلات ایران ، چین و هندوستان با ساکنان بین النهرین است که به این راه اصطلاحاً شاهی نیز گفته می شود .‏
این سرزمین بواسطه همجواری با تمدنهای اقوام عیلامی و کاسی ها از یک سو و تمدن مردم بین النهرین از سوی دیگر موقعیتی تقریباً منحصر بفرد داشته است .‏

آب و هوا:‏
آب و هوا شهرستان کرمانشاه بواسطه قرار گرفتن در دامنه سلسله جبال بیستون و سفید کوه دارای آب و هوائی با اقلیمی نیمه خشک و استپی خنـک است . همانطـور کـه اشــاره شده است رودخانه های راز آور ، مرگ ، قره سو و گاماسیاب که از رودهای نسبتاً پر آب این شهرستان هستند ازسرشاخه های رودخانه بزرگ سیمره و سپس کرخه محسوب میشوند.کوههای عمده شهرستان عبارتند از بیستون ، پرآو که در شمال شرقی شهر کرمانشاه قرار دارند و سفید کوه که در جنوب شرقی شهر واقع شده است و غار پرآو که شهرت جهانی دارد یکی از بزرگترین غارهای دنیاست در کوه پرآو واقع شده است..‏

وضعیت اقتصادی:‏
میزان اراضی کشاورزی شهرستان کرمانشاه تقریباً 273 هزار هکتار است. از این میزان 58 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیمی می باشد. اراضی کشاورزی این شهرستان از نظر درجه بندی درجه یک و دو محسوب میشوند که شامل دشتهای ماهیدشت ، بان در بند ، میان دربند بیلوار، درود فرامان می باشد.‏
زمینهای زراعی دشتهای موصوف علاوه بر رودخانه هایی که ذکر شد بوسیله سرابهای سراب نیلوفر ، سراب یاوری ، سرابله ، سراب خضر زنده ، سراب خضر الیاس ، سراب کاشنبه ، سراب سبزعلی ،سراب ورمنجه ، سراب سور کال ، سراب چقا ماران بی ابر ، سراب ماراب ، سراب قلعه قیسوند ، سراب قلعه محمد حسن خان ، سراب میر احمد ، سراب شاه حسینی ، سراب طاق بستان و چندین قنات و چشمه پر آب دیگر مشروب میشوند ، همچنین با توجه به تنوع محصولات کشاورزی ایجاد صنایع تبدیلی از قبیل کارخانجات وواحد های صنایع غذایی ، ظرفیتهای بالقوه فراوانی است که بایستی با سعی و تلاش و پیگیریهای مجدانه مسئولین این امر تحقق یابد .در محدوده شهرستان کرمانشاه قریب به 117000 هکتار عرصه جنگلی و 161320 هکتار عرصه های مرتعی و منابع طبیعی وجود داردو بر اساس آمارهای غیررسمی موجود 354473 رأس انواع حیوانات اهلی شامل گاو ، گوسفند و بز در جنگلها و مراتع موصوف تعلیف می کنند.‏

صنعت و تولید ( اقتصادی ) :‏
در حوزه شهرستان کرمانشاه دو شهرک صنعتی وجود دارد که بیش از 256 واحد صنعت و تولیدی در آن احداث شده است . این شهرستان به لحاظ نیروی کار ارزان می تواند فعالیت صنعتی چشم گیر ی داشته باشد ، این امر در صورتی تحقق می یابد که این نیروی کار از نظر فنی تربیت شده و در رشته های مختلف مهارت کافی پیدا کند.‏

مذهبی و فرهنگی :‏
در سطح شهر کرمانشاه تعداد 76 باب مسجد ،11 باب کانون فرهنگی ، 8 واحد کتابخانه عمومی وجود دارد .‏
از شعراء و محققان بنام در غرب کشور آقای هادی ارفع ،از خوشنویسان شادروان میرزا کلهر و امیر خانی و حضرت آیت اله نجومی را می توان نام برد. نویسنده مشهور این دیارعلی محمد افغانی ، عبدالعلی اوسطا ، اسداله امجدی ،علی الماسی جهانشاه هستند . سلطانی ، جلال الدین کزازی و بهزاد رادر دامان پر مهر خود پرورده است .خصائل نیکو جوانمردی مهمان نوازی و احترام گذاردن به آداب و رسوم و سنن محلی قومی در فرهنگ اصیل کرمانشاه ریشه دارد.‏

بهداشت و درمان : ‏
در شهرستان کرمانشاه تعداد قریب به 182 پایگاه بهداشتی درمانی وجود دارد که تعداد 29 واحد بهداشتی درمانی شهری و تعداد 153 واحد خانه بهداشت روستا ئی امورات بهداشتی درمانی اهالی را بر عهده دارند .‏

معرفی ظرفیت ها ونقاط قوت شهرستان:‏
ظرفیت بالای کشاورزی خصوصاً باغداری ، دامپروری ، پرورش ماهی ، تولید صیفی جات و سبزیجات و از همه مهمتــر با عنــایت بــه موقعیت بسیارمناسب جغرافیایی و آب و هوائی، بازارچه های مرزی خسروی و پرویز خان و استعداد بالای مردم این دیار در کارتجارت، استعداد ایجاد منطقه آزاد تجاری را دارا می باشد وازنقاط قوت این شهرستان وجود مردمانی مدنی و با فرهنگ بسیار غنی شهر نشینی و روحیه خوب همکاری وزیر ساخت های شهری جهت پذیرائی از مهمانان و زوار عتبات عالیات نظیر هتل ها ومهمانسراها و زائر سراهای متعدد می باشد

شهر کِرمانشاه(به کردی کرماشان) مرکز استان کرمانشاه و نیز مرکز شهرستان کرمانشاه در این استان است. کرمانشاه، هفتمین شهر بزرگ ایران پس از تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز قرار دارد و در استان کرمانشاه واقع شده‌است. جمعیت این شهر(بدون حومه) بر طبق برآوردهای آماری سال 2005 [1] حدود 766706 نفر بوده و از لحاظ آب و هوایی جزو مناطق معتدل کوهستانی قرار می‌گیرد.‏
 
 کرمانشاه مرکز غرب کشور است و به مادرشهر کردها شهرت دارد. کرمانشاه که از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است به دلیل قرارگیری در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب و نیز همجواری با عراق و واقع شدن بر سر راه کربلا و بغداد از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. سه رودخانه ی قره سو (خوره سو)، آبشوران و چم بشیر در کرمانشاه جریان دارند.
 ‏
 مردم این شهر به گویش‌های گوناگون زبان کردی (کرمانشاهی، کلهری، لکی، جافی ) و نیز به زبان فارسی سخن می‏‎گویند.‏

 كرمانشاه در دوران پیش از تاریخ
 كرمانشاه از لحاظ بقایای سكونت‎های پیش از تاریخ یكی از مناطق بسیار غنی و مهم در ایران و غرب آسیا است. قدیمی‎ترین آثار سكونت بشر در كرمانشاه مربوط به پارینه سنگی قدیم است كه شامل چند تبر دستی سنگی است كه در منطقه گاكیه و غرب هرسین یافت شده است.این آثار دست‎کم حدود 200 هزار سال قدمت دارند. آثار مهمی از دوران پارینه سنگی در غارهای كرمانشاه كشف شده است كه مربوط به دوره‎های پارینه سنگی میانی، جدید و فراپارینه سنگی است. نخستین غاری كه در ایران كاوش شد در بیستون كرمانشاه قرار دارد كه تنها بقایای استخوانی انسان نئاندرتال در ایران در آن كشف شده است. آثار سكونت نئاندرتال‏‎ها همچنین در سایر غارهای بیستون چون غار مر تاریك و غار مر آفتاب كشف شده است. در غارهای شمال شهر كرمانشاه مثل قبه و دو اشكفت نیز ابزار های سنگی این دوره یافت شده است.از دوره پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی نیز آثاری در غارهای مرخریل و كولیان كشف شده است. از كهنترین آثار سكونت روستا نشینی اولیه در غرب آسیا چندین مكان در اطراف كرمانشاه قرار دارند كه از میان آن‏‎ها می‎توان به گنج‎دره در غرب هرسین و سراب و آسیاب در شرق كرمانشاه اشاره كرد. گفتنی است كه قدیمیترین مدارك اهلی كردن بز در تپه گنج دره شناسایی شده است كه نتایج مطالعه آن اخیرا به وسیله پرفسور ملیندا زیدر در نشریه معتبر ساینس منتشر شد. در ضمن باید خاطر نشان شد كه مردم و ساكنین این منطقه مادهای اصیلی هستن كه در گذشته به طوایف آمادی ملقب بوده اند و طی سالیان زیاد با وجود اقوام دیگر به دلیل شرایط منطقه ای بكر مانده بودند.

 ریشهٔ نام
 نام کرمانشاه از دوره ساسانیان بر این شهر گذارده شده‌است. در دوران اسلامی این شهر را «قره میسین» می‌خوانده‌اند. در یک مکتوب نام کرمانشاه را نخست لقب بهرام کرمانشاه (بهرام چهارم) نوشته‌اند از این رو که پیش از شاهی فرمانروای کرمان بوده‌است. پس از پادشاهی او به افتخارش نام این شهر را کرمانشاه گذاشتند. در کتب قدیم که به زبان کردی است شهر کرمانشاه را {(مای)~ (ماد)} گفته‌اند. دکتر میرجلال‌الدین کزازی، پژوهشگر، با این استدلال که «پادشاهان ساسانی در هر مکانی که حکومت بوده‌اند، بنایی به یادگار گذاشته‌اند، حال آن که در کرمانشاه چنین بنایی وجود ندارد» نوشته این مکتوب را رد می‌کند. ازین رو بسیاری بر این عقیده‎اند که این واژه احتمالا از همان واژه کرمانج مشتق گردیده است. هنوز در بسیاری از مناطق این استان، کرمانشاه را «کرماشان» می‌خوانند. به احتمال زیاد ریشه‏‎ی نام کرمانشاه، کرمانج، کرمانجان و کرماشان است.
 در سال‎های نخستین پس از انقلاب 57 نام این شهر را «باختران» گذاشتند تا این که بعد از اعتراض مردم استان دوباره نام پیشین و تاریخی کرمانشاه (کرماشان) را بر آن بازگرداندند. واژه کرمانشاه از زمان قاجاریه در مکاتبات دیوانی عنوان شده‌است.
 ‏
 دانشگاه‌های کرمانشاه
 دانشگاه رازی کرمانشاه ‏
 دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
 دانشگاه صنعتی کرمانشاه
 دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه دانشگاه امام خمینی
 دانشگاه پیام نور واحد کرمانشاه
 موسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی کرمانشاه
 دانشگاه علمی کاربردی واحد کرمانشاه
 ‏
 شعر و ادبیات
 علی محمد افغانی
 یدالله بهزاد (یدالله ایوانی)
 علی اشرف درویشیان
 میرجلال الدین کزازی
 ابوالقاسم لاهوتی
 رحیم معینی کرمانشاهی
 تمکین کرمانشاهی (کریم تمکین)
 محمدباقر مومنی
 غلامرضا رشید یاسمی
 کیوان سمیعی
 محمدجواد محبت
 شاهمراد کرمانشاهی (شامی کرماشانی)
 محمدباقر میرزا خسروی
 اردشیر کشاورز
 دوریس لسینگ
 منصور یاقوتی
 محمدعلی سلطانی
 صالح حسینی
 عمادالدین دولتشاهی
 الماس‌خان کنوله‌ای
 علی اشرف نوبتی (پرتو کرماشانی)
 رضا موزونی
 یدالله عاطفی
 فریبا کلهر
 اسدالله خان امجدی
 پرویز بنفشی
 علی رسولی
 محمد حدیدی(م.آریا)
 ملا پریشان دینوری
 اسماعیل زرعی
 فریاد شیری
 علی الفتی
 هوشنگ حسینی
 فرهاد حیدری گوران
 محمدرضا عطایی
 اصغر واقدی
 احمد عزیزی
 دکتر احمد خان زنگنه
 باقر هاشمی پور
 میترا یاقوتی
 علیرضا گودرزی
 بیژن ارژن
 شیدا کرمانشاهی
 صالح ماهیدشتی
 سید مهدی ازهر
 اصغر اردبیلی
 آرش آذرپیک
 احمد بم سعدی
 علیرضا سنجری نیا
 جلیل وفا
 عزت ا... زنگنه
 رشید یاسمی
 رحیم معینی كرمانشاهی
 كیوان سمیعی ‏

 نقاشی و گرافیک
 عبدالحسین محسنی کرمانشاهی
 ایرج هندسی
 منصور چهره‌پرداز
 عطاالله ذینوری
 هانیبال الخاص
 علی اصغر معصومی
 فرزاد ادیبی
 مزدک شکری کیانی
 محمد مظفری
 هانا هاشمی
 سعید احمدی فر
 علی‌رضا الهی
 ناصر خاورزاده
 معصومه جلیلی
 کاترین صباغیان 
 
 خوشنویسی
 میرزا رضا کلهر
 آیت الله سید مرتضی نجومی
 عبدالله جواهری
 کیخسرو خروش
 موسیقی
 شهرام ناظری
 منوچهر طاهرزاده
 اسماعیل مسقطی
 تهمورس پورناظری
 کیخسرو پورناظری
 حافظ ناظری
 سید خلیل عالی نژاد
 علی اكبر مرادی
 کیهان کلهر
 مانی آقاملایی
 مجتبی میرزاده
 محسن نفر
 عبدالرضا تنهایی
 استاد یدالله طاهرزاده
 دکترحمیدرضا طاهرزاده
 استاد فریدون حافظی
 استاد حبیب اله خان حافظی( مظلوم علیشاه)
 آرشام خرسندپور
 عباس محمدی
 آرش صمیمی
 محمد رضا دارابی
 سید امرا...شاه ابراهیمی

 عکاسی
 بهمن زارعی
 کامران شریفی
 بابک صدیقی
 سهیل سلیمانی
 حسین عیسی‌حاج
 مجید پاکرای
 فریبرز یزدان شناس
 مازیار حیرتی
 موزه ها
 موزهٔ تاریخ طبیعی
 موزهٔ خط و کتابت
 موزهٔ مردم شناسی(واقع در تکیه معاون الملک)
 موزهٔ منطقه‌ای غرب کشور(در دست ساخت)
 موزه ی ورزش
 موزه ی پست

 صنایع
 مهم ترین صنایعی که هم اکنون در کرمانشاه فعالیت می کنند به شرح زیر است:
 پالایشگاه نفت
 مجتمع پتروشیمی کرمانشاه
 کارخانه سیمان غرب
 کارخانه های قند
 کارخانه شیر و فراورده های لبنی بیستون(خصوصی)
 کشت و صنعت ماهیدشت(خصوصی)
 كارخانه خانه سازی ایثار كرمانشاه(مجتمع عظیم قطعات بتنی)
 كارخانمه روغن نازگل(بزرگترین تولید كننده روغن خوراكی در جهان تا سال 2005)
 كارخانه ذوب آهن غرب (تولید كننده انواع پروفیل تنیده شده و سرد)
 پالایشگاه نفت جدید( اناهیتا )
 کرمانشاه در گذشته دارای 12سالن سینما(مولن روژ،رکس،مهتاب،ایران،متروپل،باربد،بهمن،شهر فرنگ،آتلانتیک،شهر تماشا،صحرا،فرهنگ) بود که پس از پیروزی انقلاب این سالن‌ها متروکه شدند و یا تغییر کاربری دادند. در حال حاضر از میان پنج سینمای شهر کرمانشاه دو سینما(صحرا و شهر تماشا) تعطیل هستند. سینما استقلال(شهر تماشا) پس از آن‌که در سال 1384 توسط صاحب اصلی‌اش از حوزه هنری بازپس گرفته شده تعطیل است. سینما صحرا نیز که در شهرک دولت‎آباد قرار دارد به صورت مخروبه‌ای تحت تملک شخصی قرار دارد.

 نشریه ها
 هفته نامه ها:
 باختر ، آوای کرمانشاه ،صدای آزادی ،غرب ، نقد حال ، کرمانشاه ، کرمانشاه1400 ، ندای جامعه(ده نگی کومه له گه) ، بیستون ، ابوذر ، بازی دراز ، صفیر غرب

 پارک‌ها
 مجموعه پارکهای طاق ووسان (طاق بستان)(پارک شرقی - پارک غربی،پارک کوهستان)، پارک شاهد، پارک لب آو (لب آب یا 15 خرداد)، پارک لاله، پارک شار(شهر)، پارک شیرین، پارک فانفار (شهربازی)، پارک جانبازان و پارک معلم

 مساجد تاریخی
 مسجد عمادالدوله
 مسجد حاج شهباز خان
 مسجد آیت الله بروجردی
 مسجد چهلستون(جامع)
 مسجد شافعی ها
 مسجد دولتشاه
 مسجد شاهزاده
 مسجد نواب

 آثار پیش از تاریخ
 گاكیه
 غار دو اشكفت
 غارهای بیستون
 غار قبه
 غار كل داوود
 غار ورواسی
 پناهگاه وركینی
 غار كولیان
 غار وزمه
 پناهگاه یوان
 آوی خر
 تپه گنج دره
 تپه سراب
 تپه آسیاب
 تپه چیا جانی
 تپه تووه خشكه
 تپه ورگر

 آثار تاریخی
 طاقبستان
 غار قوری قلعه
 تکیه معاون الملک
 مجموعهٔ بیستون
 تکیه بیگلر بیگی
 پل کهنه
 قلعه کهنه
 بازار کرمانشاه
 ساختمان سابق استانداری کرمانشاه
 ساختمان و سردر شهرداری کرمانشاه
 خانه ی خواجه باروخ (خانهٔ رنده کش)
 مدرسهٔ کزازی
 گورستان پارتی
 کاروانسرای فیض آباد
 مسجدعمادالدوله
 مسجدحاج شهبازخان
 کلیسای ارامنه
 مسجدجامع
 ساختمان کنسولگری انگلیس(شهرداری)
 هتل بیستون
 خانقاه خاکسار
 قیصریه
 خانه كنجوری ها

 سوغات و صنایع دستی
 روغن کرمانشاهی، نان برنجی، کاک، نان خرمایی،عسل شاهو،رب انار پاوه، گلیم،گیوه،جاجیم، انواع آلات موسیقی، چرم، ترخینه، کلاه پشمی ‌،خورشت خلال
 ،انجیر ریجاب ،چاقوی كرند،گلیم هرسین

 جستارهای وابسته
 کردها
 زبان کردی
 موسیقی کردی
 رقص کردی
 مشاهیر کرمانشاه
 تاریخ کرمانشاه
 کوه های کرمانشاه
 رودهای کرمانشاه
 کلانشهرهای ایران
 ایل كاكاوند
 ایل کلهر
 ایل زنگنه
 ایل سنجابی
 ایل گوران

 كرمانشاه یكی از باستانی‌ترین مناطق‌ایران است كه گفته می شود توسط طهمورث دیوبند – پادشاه افسانه‌ای پیشدادیان – ساخته شده است. كرمانشاه یكی از باستانی‌ترین شهرهای ایران است و به همین لحاظ از نظر مكان های دیدنی جایگاه ویژه‌ای را در بخش گردشگری كشور دارا است. از طرفی تنوع آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی سبب جاذبه های طبیعی این منطقه شده به گونه‌ای كه مجموع این جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی كرمانشاه را به صورت یكی از کانون‌های مهم گردشگری ایران در آورده است. زبان اهالی كرمانشاه فارسی، كردی و كرمانشاهی است و مذهب آن‌ها شیعه، سنی،‌ یهودی و آسوری است. كرمانشاه یكی از مناطق عشایری ایران محسوب می‌شود كه نقش مهمی در اقتصاد منطقه ایفا می‌كنند. در سال های اخیر تعداد قابل ملاحظه‌ای از عشایر به زندگی یك جانشینی و كشاورزی اشتغال ورزیده اند كه در شهرها و به‌خصوص روستاها اسكان یافته اند. ایل كلهر و سنجابی از جمله ایل های مشهور كرمانشاه به شمار‌می‌آیند. عشایر منطقه كرمانشاه به 6 دسته (ایل) كلهر، سنجابی، قلخانی، زنگنه، ذوله و زردلان (بالوند) تقسیم می شوند. بیش‌تر طوایف ایل سنجابی در ماهیدشت و دهستان سنجابی اسكان یافته اند و به كشاورزی می پردازند ناحیه ییلاق ایل سنجابی شاه‌كوه و رودخانه قره سو است كه تا روانسر ادامه می یابد. قشلاق این ایل ناحیه ای وسیع از قصر شیرین تا نزدیكی خانقین، قزل رباط و نفت شهر است. مردم ایل كلهر زمستان را در خانه های روستایی و تابستان را در مراتع سرسبز و خرم پیرامون روستاهای خود زیر سیاه چادر (كولا) به سر می برند.
اشتغال عمده عشایر كرمانشاه دام‌داری و كشاورزی است و در كنار آن بافت گلیم، فرش، سیاه چادر، چیغ جوراب، دستكش و شال پشمی رواج دارد كه تولیدات شان را در شهرهای منطقه به خصوص كرمانشاه عرضه می نمایند. عشایر كرمانشاه با داشتن بیش از یك میلیون راس دام قسمتی از نیازهای استان و سایر مناطق را تامین می كنند. اساس اقتصاد كرمانشاه بر كشاورزی، دام‌داری و صنایع استوارشده است. كرمانشاه از دیرباز به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و نیاز اهالی به لوازم و مواد اولیه زیستی مركز صنایع دستی بوده است و در بین مردم بومی، افرادی مستعد و ماهر در هر رشته پرورش یافته اند. انواع قالی و قالیچه، گلیم بافی، گیوه دوزی، چیغ بافی، وسایل و لوازم چوبی، قلم‌زنی، نقره كاری، مسگری، زرگری، چرم سازی،‌ نمد مالی كوزه گری، و فلز كاری در محدوده شهرستان از رواج و رونق دیرینه برخوردار بوده و تولیدات آن ها بیش‌تر به سایر نقاط ایران و خارج صادر می‌شود.

مکان های دیدنی و تاریخی


كرمانشاه یكی از باستانی ترین مناطق ایران است و به همین لحاظ از نظر مكان های دیدنی جایگاه ویژه‌ای را در بخش گردشگری كشور دارا است. از طرفی تنوع آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی سبب جاذبه های طبیعی این منطقه شده به گونه ای كه مجموع این جاذبه های طبیعی و فرهنگی شهر كرمانشاه و استان را به صورت یكی از کانون های مهم گردشگری ایران در آورده است.
جاذبه های طبیعی این منطقه را:
سراب طاق وسان : شمال كرمانشاه
سراب قنبر : جنوب كرمانشاه
سراب نیلوفر : 30 كیلومتری شمال باختر كرمانشاه
سراب های خفر : كیلومتر 18 جاده كرمانشاه – سنندج
سراب یاوری : جاده كرمانشاه – روانسر
غارآسنگران : 22 كیلومتری جاده كرمانشاه – سنندج
غار پراو : شمال كرمانشاه
غار تایله نو : بدره – كوه یرزرد
غار جوجو : ارتفاعات پراو
غار رتیل : مسیر كرمانشاه به كرند
غار كلیسا : ارتفاعات كرمانشاه
غار مرشكا : ارتفاعات كرمانشاه
غار میراوی : ارتفاعات كرمانشاه
غار نوروزخان : ارتفاعات كرمانشاه تشكیل می‌دهند.
هم چنین بناهای تاریخی و مكان های باستانی این شهرستان را:
تكیه معاون الملك : كرمانشاه
پل ماهیدشت : جاده كرمانشاه – قصر شیرین
قلعه شاهین : 18 كیلومتری جاده كرمانشاه – قصر شیرین
قلعه خاموش : مسیر كرمانشاه – ریجاب
قلعه گه : مسیر جاده كرمانشاه
كاروانسرای ماهیدشت : ماهیدشت
مسجد جامع : كرمانشاه
مسجد حاج شهبازخان : كرمانشاه
مسجد دولت‌شاه : كرمانشاه
مسجد شاهزاده : كرمانشاه
مسجد عمادالدوله : كرمانشاه
مسجد فیض آباد : كرمانشاه
مسجد معتمد : كرمانشاه تشكیل می‌دهند.  


صنایع و معادن


صنایع در این شهرستان هم همانند دیگر شهرستان ها به دو دسته صنایع كارخانه ای و صنایع دستی تقسیم می شود كه انواع فرآورده‌های نفتی، قند و شكر، صنایع غذایی جزو صنایع كارخانه‌ای و انواع قالی و قالیچه، گلیم بافی، گیوه دوزی، كارهای ظریف دستی و كوزه گری از جمله صنایع‌ستی شهرستان به شمار می‌آید. مهم ترین آن ها عبارتند از: الف ـ كارخانه‌هایی كه سرمایه‌گذاری آن‌ها دولتی است. مانند:1ـ سیمان باختر، 2ـ قند بیستون واقع در 32 كیلومتری راه كرمانشاه ـ همدان، 3ـ پالایشگاه كرمانشاه، 4ـ نیروگاه برق گازی، 5ـ شركت سیم و كابل باختر، 6ـ كارخانه شیر پاستوریزه، 7 ـ پشم بافی كشمیر، 8ـ نوشابه سازی زمزم. ب‌ـ‌ كارخانه و كارگاه‌ هایی كه با سرمایه گذاری بخش خصوصی دایر گردیده كه مهم ترین آن ها كارخانه های آرد سازی، شركت های تولید دانه (خوارك دام و طیور)، كارخانه های بیسكویت سازی، الكل صنعتی و طبی، رنگ سازی، وسایل توزین، ریخته گری و كارخانه گونی بافی هستند.
معادن شهرستان كرمانشاه بسیار غنی بودهو مهم ترین آن ها را
1ـ سنگ مرمریت در بخش های دینور، فیروز‌آباد، مركزی و هرسین
2ـ سنگ لاشه و مالون در حومه كرمانشاه
3ـ سنگ چینی
4ـ سنگ لاشه آهكی درحومه كرمانشاه شامل می شود. 


کشاورزی و دام داری


كرمانشاه با توجه به شرایط مناسب طبیعی (تنوع طبیعت و در پی آن تنوع آب و هوایی) و به علت داشتن خاك مرغوب، دشت های حاصل‌خیز، رودخانه‌ها و سراب‌های پر آب و دایمی یكی از قطب های كشاورزی ایران است. محصولات کشاورزی کرمانشاه عبارتنداز: گندم، جو، بنشن، تره بار، گیاهان علوفه ای، بادام، گردو، زردآلو،‌ انگور، و دانه های روغنی. به طور كلی‌بالغ بر 218284 هكتار زمین مزروعی و بالغ بر 5054 هكتار باغ در سطح این شهرستان وجود دارد. به علت وجود مراتع سر سبز منطقه و عشایر كوچ رو، دام‌داری نیز از رونق خاصی برخوردار است. دام‌داری و دام‌پروری نیز از جمله فعالیت های اقتصادی بسیار مهم شهرستان كرمانشاه محسوب می شود. پرورش طیور و پرورش زنبور عسل دراین منطقه رواج و رونق بسیار دارد. به دلیل رونق اقتصادی در بخش های كشاورزی، صنایع، دام‌داری و صنایع دستی و نیز به جهت موقعیت ارتباطی كرمانشاه در كشور، این شهرستان مركز ثقل مبادلات داخلی به ویژه با استان های هم جوار محسوب می‌شود. به همین جهت در زمینه صادرات به ویژه غلات قالی، گلیم، پوست، پشم، روغن حیوانی، گیوه و بعضی كالاهای صنعتی مانند سیمان و نفت تصفیه شده نقش مهمی را ایفا می كند. 

كرمانشاه یكی از باستانی‌ترین شهرهای‌ایران است كه گفته می شود توسط طهمورث دیوبند – پادشاه افسانه‌ای پیشدادیان – ساخته شده است. برخی از مورخین بنای آن را به بهرام پادشاه ساسانی نسبت می‌دهند. كرمانشاه در زمان قباد اول و انوشیروان ساسانی به اوج عظمت خود رسید.کرمانشاه در دوره‌های گوناگون تاریخی مورد توجه حکومت‌های وقت بوده است، چنان که نادرشاه به منظور آمادگی در مقابل تجاوز عثمانی ها به این شهر توجهی خاص مبذول داشت. هم‌چنین پادشاهان صفویه نیز برای جلوگیری از تجاوز احتمالی امپراطوی عثمانی، این شهر را مورد توجه قرار دادند. یکی از حاکمان کرمانشاه در دوره قاجاریه امام قلی میرزا است که از طرف ناصر الدین شاه به سرحدادی كرمانشاه منصوب شد و مدت 25 سال در این شهر حكومت كرد، و در همین دوره بناهایی را احداث و به یادگار گذاشت. كرمانشاه به جهت داشتن اراضی وسیع زراعتی یك شهر كشاورزی، از نظر دارا بودن پالایشگاه نفت و كارخانه های متعدد یك شهر صنعتی و به علت دارا بودن آثار متعدد باستانی در بیستون و طاق بستان یك شهر توریستی محسوب می شود. این شهر در اقتصاد كشور نقش ممتازی دارد. 

 
 
 
 
این پایگاه خبری تحلیلی مستقل بوده و به هیچ حزب،جناح یا گروه سیاسی وابستگی نداشته و با محوریت اخبار و گزارشات غرب کشور به فعالیت مشغول می باشد.